Do Třebíče
za poznáním
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Městské muzeum bylo ve městě znovuzaloženo v roce 2004. Doposud byly otevřeny dvě stálé expozice - Atelier náměšťského fotografa Ondřeje Knolla a Papírníkova tiskárna. Můžete si prohlédnout staré fotografické a tiskařské stroje z počátku minulého století, fotografie za staré Náměště i okolí a seznámit se s minulostí tiskařského řemesla. V galerii ve Staré radnici se konají krátkodobé výstavy všeho druhu.
Je možné také domluvit prohlídku historických památek města. Tato prohlídka zahrnuje nejen muzeum na Staré radnici, ale také barokní most přes řeku Oslavu, kostel sv. Jana Křtitele, barokní faru, špitálek s kaplí sv. Anny, kryptu Haugwitzů a další památky.
ATELIER NÁMĚŠŤSKÉHO FOTOGRAFA ONDŘEJE KNOLLA
Ondřej Knoll byl fotograf, majitel papírnictví a knihkupectví v Náměšti. Jeho fotografie jsou známy od roku 1906. Fotografoval nejen jihozápadní a západní Moravu, ale zajížděl i do jiných míst a krajů, jejichž krása nebo historie ho zaujaly. Byl vydavatelem pohlednic pro mnoho obcí v celém Československu. Jeho fotografie rád používal ve svých publikacích Jakub Deml.
PAPÍRNÍKOVA TISKÁRNA
Vybavení dnes už zcela historické tiskárny věnoval městu pan Jiří Papírník, tiskař a dlouholetý náměšťský kronikář. Jeho otec Vilém Papírník zde začal podnikat v tiskařském řemesle už v roce 1926 a provoz jeho tiskárny byl jednou z nejvýraznějších živností ve městě. Expozice je koncipována jako tiskařská dílna, kde si můžete prohlédnout historické stroje a nářadí a zároveň se seznámit s technikou tiskařského řemesla. Také si můžete vlastnoručně vyrazit na historickém stroji na ruční papír emblém náměšťského znaku.
BAROKNÍ MOST PŘES ŘEKU OSLAVU - můžeme ho označit jako nejvýznamnější historickou mostní stavbu na Moravě, a to především díky jeho sochařské výzdobě.
KOSTEL SV. JANA KŘTITELE - barokní děkanský kostel sv. Jana Křtitele byl postaven hrabětem Janem Baptistou z Werdenbergu v roce 1639. Ranně barokní kostel má půdorys kříže.
KAPLE SV. ANNY - barokní kaple sv. Anny tvoří centrální část souboru budov špitálu sv. Anny, který je v místě nazýván "Špitálek". Celý objekt byl postaven v letech 1743 - 1745 jako domov pro přestárlé sloužící a poddané náměšťského panství. V současné době je objekt ve správě Městského kulturního střediska. Kaple se využívá pro komorní koncerty a menší divadelní formy.
HROBKA HAUGWITZŮ - roku 1752 koupili náměšťského panství Hagwitzové. Svoje zesnulé zprvu pochovávali do hrobky pod děkanským kostelem sv. Jana Křtitele. Po postavení kapucínského kláštera v roce 1768 byly jejich ostatky přeneseny do jeho kaple v dnešní Zámecké ulici. Zanedlouho Josef II. klášter zrušil a ostatky se stěhovaly tentokrát do jinošovského kostela. Když byl v roce 1805 přenesen hřbitov v Náměšti od kostela do současné lokality, vybudovali si Hagwitzové v jeho sousedství i vlastní hrobku.