Muzeum Vysočiny Třebíč

Adresa: Zámek 1, 674 01 Třebíč Téma exkurze: Historie Časová náročnost: 1 hodina 30 minut Vstupné student / doprovod: 30 Kč / 0 Kč Otevírací doba: Září - červen: Út - Ne: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 hod.
Červenec, srpen: Po - Ne: 9:00 - 12:00, 13:00 - 17:00 hod.
Web: www.zamek-trebic.cz/ Doplňující informace: Vstupné a časová náročnost se mění dle počtu zvolených expozic.
Vstupné na jednu expozici: 20,-/žák, student, dvě expozice: 30,-/žák, student, tři expozice: 40,-/žák, student, čtyři expozice: 50,-/žák, student.
Časová náročnost u zámecké a muzejní expozice je cca 45 min u každé a u mineralogické a klášterní je cca 30 min u každé.
Expozice Valdštejnové na Třebíči je s průvodcem.
Přidat exkurzi do výběru

Historie Muzea Vysočiny Třebíč sahá do roku 1898, kdy byl založen Muzejní spolek v Třebíči. Muzeum spravuje významné fondy archeologické, uměleckohistorické, etnografické, sbírky řemesel, militarií, mineralogických a přírodovědeckých sbírek, a také menší soubor orientálií. Zvláště mimořádné jsou pak sbírky betlémů, dýmek a moravských vltavínů. Od roku 1945 muzeum sídlí na třebíčském zámku.

Po celkové rekonstrukci zámku zde byly v roce 2013 otevřeny čtyři stálé expozice.Společně s těmito dlouhodobými expozicemi si může návštěvník prohlédnout i pravidelně pořádané krátkodobé výstavy.

1. SVĚT NEŽIVÉ PŘÍRODY - mineralogická expozice

Expozice představuje fascinující svět neživé přírody, jak jej dokumentují jedinečné sbírky zdejšího muzea. Návštěvníkům umožňuje nahlédnout nejen do rozmanitého světa regionální geologie a geologického vývoje Třebíčska, ale díky multimediální prezentaci také na neustále překvapující soustavy mineralogie, petrografie a nerostných surovin. Vedle z evropského hlediska výjimečné kolekce moravských vltavínů jsou prezentovány v republikovém měřítku neopomenutelné nerosty pegmatitů, nerosty „tropických zvětralin“ a nerosty křemenných žil. 

 2. SVĚT PORTÁLŮ A BRAN - klášterní expozice

Expozice, kombinující památkový a muzejní přístup k prostoru, seznamuje návštěvníka se zcela mimořádným interiérem někdejšího benediktinského kláštera, jehož tradice sahá až do 12. století. Prostor s cennými architektonickými detaily je obohacen o dochované náhrobky rodu Osovských z 2. poloviny 16. století. Expozice nabízí ucelený pohled na dějiny benediktinského a kapucínského řádu v Třebíči, stejně jako na architektonické dědictví v Třebíči, jehož část má statut památky UNESCO. Závěr expozice zachycuje dramatické osudy církve a též konkrétních kněží v padesátých letech 20. století, např. případy Číhošť a Babice. Také tato trasa využívá při prezentaci témat moderních technologií.

3. VALDŠTEJNOVÉ NA TŘEBÍČI - zámecká expozice

Vůbec poprvé od roku 1945 se na třebíčském zámku objevuje expozice věnovaná valdštejnskému rodu v Třebíči. Rod Waldstein-Wartenberg, který zde sídlil od 17. století do konce druhé světové války, připomíná zámecká expozice s důrazem na období přelomu 19. a 20. století. Návštěvníci mají možnost procházet šlechtickými interiéry, včetně dětského pokoje či bohaté knihovny. Součástí expozice je rovněž zcela mimořádná sbírka dýmek. Pro expozici byly vedle unikátních archivních materiálů využity také vzpomínky hraběnky Anny Marie Waldstein-Wartenberg.

4. LIDÉ, MÍSTA, OSUDY - muzejní expozice

Expozice představuje v nových souvislostech příběhy lidí a míst Vysočiny napříč staletími. Téma „Člověk vzývající“ přináší pohled na vztah člověka k víře. Zvláštní pozornost je věnována židovskému náboženství a lidové tradici betlémů. Téma „Člověk tvořící“ seznamuje návštěvníka s výtvarným uměním ve sbírkách muzea, prostřednictvím multimediálních technologií je představen architektonický vývoj Třebíče a zachyceny jsou též osudy básníků Vítězslava Nezvala a Jana Zahradníčka. Téma „Člověk objevující“ prezentuje orientální sbírky, včetně zajímavých darů místního rodáka generála Jana Syrového. Nechybí ani pohled na přírodu Třebíčska, k jejímž jedinečnostem patří např. Mohelenská hadcová step. Téma „Člověk bojující“ ilustruje několik dramatických kapitol z dějin Třebíče spjatých s válečnými událostmi české historie. Zvláštní pozornost je věnována dobytí města Matyášem Korvínem v roce 1468. Expozici uzavírá téma „Člověk pracující“ ilustrující silnou tradici řemesel a cechů, postupný zrod tovární výroby a pohled na proměny venkova. Expozici, která představuje návštěvníkům mnoho unikátních exponátů, obohacuje řada zajímavých interaktivních prvků. 

 

Zámek TřebíčZámek TřebíčSvět neživé přírodySvět portálů a bran
Svět portálů a branSvět portálů a branValdštejnové na TřebíčiValdštejnové na Třebíči
Valdštejnové na TřebíčiValdštejnové na TřebíčiLidé. Místa. Osudy.Lidé. Místa. Osudy.
Lidé. Místa. Osudy.Lidé. Místa. Osudy.