Muzeum Dašovský mlýn

Adresa: Štěměchy 32, 675 27 Předín Téma exkurze: Ostatní Časová náročnost: 1 hodina Vstupné student / doprovod: 50 Kč / 0 Kč Otevírací doba: Po celý rok, v zimním období s přihlédnutím k teplotě, prostory jsou nevytápěné. Nejlépe Po - Pá, vždy po telefonické domluvě na tel: 606 788 244. Pokud to umožní časové podmínky, lze se domluvit i na víkend. Web: www.mastna.com/mlyn/mlyn.htm
https://www.facebook.com/pages/Da%C5%A1ovsk%C3%BD-ml%C3%BDn/543063519059517
Doplňující informace: Z prostorových a statických důvodů je vstup na jednu prohlídku omezen na maximálně 9 dospělých osob (cca 15 dětí).
Návštěvníci se špatnou hybností mohou mít problém při zdolávání strmých schodů.
Vstupné je 30,-/do 15 let, 50,-/student i dospělí.
Přidat exkurzi do výběru

Veškeré exponáty, které zde naleznete se dochovaly právě v Dašovském mlýně. Díky trpělivosti a píli nejen paní Mastné se podařilo vybudovat muzeum s přirozeným vzhledem, takže zde nenaleznete žádné vitríny ani pásky, za které se nesmí.

Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kopletní strojové vybavení válcového mlýna i strojové zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Dále je zde expozice zpracování lnu, muzeum pytlů, předměty denní potřeby z kuchyně, dětského pokojíčku, prádelný a stále se z bohatého depozitáře doplňují další.

Na zhruba hodinové prohlídce s plným výkladem se dozvíte mnoho o historii Dašova, dějinách mlynářství všeobecně i konkrétně o Dašovském mlýně a rodinách, které v něm žily. Samozřejmostí je výklad o technologii celého procesu mletí.

Dašov je umístěný 15 km od Třebíče, v krásné přírodě Českomoravské Vysočiny, v nadmořské výšce 598 - 711 m. Můžete zde navštívit i další zajímavosti, jako je nejvyšší hora okresu Mařenka, kde je obnovená rozhledna, pomník hajného Poláčka, smírčí kámen postavený v roce 1689 pro zavražděnou dívku Marianu, lesní studánka s dobrou vodou a nedaleko také terénní pozůstatky zaniklé středověké vesnice a hradiště Dašovice.

Dašovský mlýnInteriérMlýnské koloKřest
KrajánciTechnologieInteriér