Do Třebíče
za poznáním
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Národní přírodní rezervace údolí Oslavy a Chvojnice se nachází na rozhraní krajů Vysočina a Jihomoravského na řece Oslavě od Náměště nad Oslavou po Čučice a jejího levostraného přítoku Chvojnice od Rapotic. Nalézá se zde množství chráněných rostlin a živočichů (kovařík a přástevník kostivalový) a rostlin (dvouhrotec zelený, jazýček jaderský a koniklec velkokvětý).
Naše cesta začíná u nádraží v Náměšti nad Oslavou. Odtud se vydáme na 22km dlouhou trasu do Ketkovic. Trasa se dá rozdělit do několika rozdílných segmentů, prvním z nich je cesta z Náměště nad Oslavou do RS U Vlasáka. Tento úsek je poměrně krátký, za zmínku odtud stojí jírovcové aleje. Z cesty jsme tímto usekli už 4.5km a na nás čeká asi nejhezčí úsek kolem Divoké Oslavy. Jdeme podél řeky, která si cestu razí přes množství kamenů. Stejně jako voda si razíme cestu my, po kamenech na břehu řeky. Na hůře schudných místech vám pomohou řetězy připoutané ke skále. Množství peřejí a listnatý les okolo láká k podzimním výletům a to nejen fotografy. Přes léto je v lese vedle nás vidět spousty bramboříků evropských.
Pokračujeme dál. Od Oslavy se na nějakou dobu vzdálíme, půjdeme na první zříceninu, zříceninu hradu Lamberk. Cesta vede vzhůru, prakticky neustále krásnými dubovými lesy, Lamberk je od červené značky vzdálen asi 200m.
Vrátíme se na červenou značku, a před námi je asi půl kilometru k dalšímu rozcestníku. Cesta zde je trošku obtížnější, občas v cestě zavazí spadený strom, občas vede cesta přes kamenové závaly (občas kombinace obojího). Nebezpečné to není, jen ti méně zdatní by si měli dát pozor. Dostáváme se zpět z lesů do údolí k řece. Právě zde začíná dlouhá chatová oblast.
Zřícenina hradu Kraví hora je náš další cíl. Hrad vznikl i zanikl v přibližně stejné době jako Lamberk, dochováno toho dnes až na zbytky Válcové věžě, vysoké asi 6m, moc není. Stejně jako Lamberk byl hrad stržen ze strachu před loupežníky, kteří z tohoto místa podnikali útoky na třebíčský benediktínský klášter.
Další zajímavá místa už následují v rychlém sledu. Soutok Oslavy a Chvojnice u Senohradského mlýna, viditelný především z Ketkovského hradu, tedy z Levnova. Odtud je nádherný výhled na údolí. Z hradu zbyly především opěrné zdi viditelné už z dálky, hrad byl ale stejně jako dva předešlé zničen v polovině patnáctého století. Paradoxem je, že právě Levnov měl původně sloužit jako obrana před loupeživými útoky (nepovedlo se a byl zbořen občany okolních vesnic jako loupeživý hrad - vesničané si mohli odnést stavební materiál). Z Levnova už to máme kousek k zakončení výletu. Hustým lesním porostem dojdeme na Vyhlídku. Bohužel zarostla akáty a tak jsou vidět jen vrcholky kopců a z údolí neuvidíme nic (snad jindy než v létě). No a do Ketkovic je to odtud už jen pár minut chůze.