Do Třebíče
za poznáním
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Jednoduchý nástroj pro školy a učitele při plánování školních výukových exkurzí.
Více o projektu »
Památník Bible kralické se nachází v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578 - 1620 nalezla útočiště tajná českobratrská tiskárna. Součástí Památníku Bible kralické jsou dvě stálé expozice:
Dílo tiskařů Jednoty bratrské
Expozice přibližuje návštěvníkům nejrůznější oblasti života tiskárny komentované v širším kulturně historickém pohledu. Na působení bratrské tiskárny je nahlíženo z pohledu jejího významu pro dobovou pedagogickou činnost, pro vlastní působení Jednoty bratrské jako církevní organizace i s ohledem na její roli v tiskařském řemesle své doby.
Návštěvník zde vedle řady originálních dokladů tiskařského řemesla, mj. také originálních literek a drobných pomůcek, objevených v unikátním množství během archeologického průzkumu tvrziště, nalezne množství artefaktů dobového života, dokumentující každodennost kralických tiskařů. Přímo v expozici se nachází rekonstrukce funkčního tiskařského lisu, na kterém jsou zhotovovány faksimile některých stran kralických tisků, které je možno následně porovnat s řadou exponátů vyšlých přímo z lisu bratrské tiskárny. Součástí výkladu je i prezentace tiskařského lisu a ukázka zhotovení faksimile strany Bible kralické.
Labyrint života Jana Amose Komenského
Expozice věnovaná J.A. Komenskému formou životní poutě zmíněného velikána české historie seznamuje s významnými osobnostmi evropského prostoru konce 16. a především následujícího 17. století, kteří zasáhli do životních osudů Jana Amose Komenského a významně ovlivnili nejen jeho život, ale především život a nahlížení skutečnosti svých současníků.
Expozice kombinuje písemnou, obrazovou a trojrozměrnou výpověď k dané době a jednotlivým osobnostem, jejich významu a přínosu k osudu J.A. Komenského. Na osobách Komenského současníků autoři demonstrují celoživotní pouť jedné z jejích předních postav české historie do Pantheonu evropských velikánů a jeho přínos tolik diskutovanému evropskému kulturnímu odkazu.
V případě zájmu lze také navštívit zbytky kralické tvrze, které jsou od památníku nedaleko.
Kralice vznikly tak, že se zde usídlili "králíci", tedy lidé věrní králi. Místní vladykové, Kraličtí z Kralic, si zde už ve 2. polovině 14. století postavili gotickou tvrz. Ta byla ve 40. letech 16. století přestavěna na renesanční zámeček. Dnes už ale na místě najdeme bohužel zbytky zdí a sklepení.